kapat× Destek 0 507 829 52 97
Profesyonel bir futbolcu, bir futbol sezonu içerisinde kaç kulübe transfer olup kaçında lisansı çıkarılarak kadroya yazılabilir?
Profesyonel Futbolcu, bir sezonda kaç farklı kulüpte oynayabilir?

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferi Talimatı (PFSTT)’nda da belirtildiği gibi bir profesyonel futbolcu için, aynı anda birden fazla kulüp adına lisans verilemez; yani halihazırda bir kulüp adına lisans verilmiş bir futbolcu başka bir kulüp adına da lisans alıp iki kulüp için de aynı anda futbol oynayamaz. PFSTT’nın aynı maddesinin 4. fıkrası ise;

 “Futbolcular aynı sezon içerisinde, sözleşme yenileme ve vize işlemleri de dâhil olmak üzere, en fazla iki kulübe tescil edilebilirler. Aynı sezon içerisinde iki kulübe tescil edilen futbolcunun kulüplerden birinin resmi müsabakalarında oynamaması halinde tescil dönemleri içerisinde üçüncü bir kulübe transfer ve tesciline izin verilir.” şeklindedir.

Aynı durum FIFA’nın “Oyuncuların Statüleri ve Transferleri Talimatı” (RSTP)’nın “Oyuncu Kaydı” başlığı altında;

“Bir oyuncu, aynı anda yalnızca bir kulübe kaydedilebilir. Bir sezon boyunca oyuncular en fazla üç kulübe kaydedilebilirler. Bu süre boyunca, oyuncu yalnızca iki kulüp için resmi maçlara katılmaya uygundur. Geçici istisnalara tabi olarak, bir oyuncu, önceki kulüplerine karşı sözleşmesel yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmişse, çakışan sezonlara sahip federasyonlara ait iki kulüp arasında hareket eden bir oyuncu, ilgili sezonda üçüncü bir kulüp için resmi maçlarda oynama hakkına sahip olabilir.” şeklinde ele alınmıştır.

Bu maddeleri bir örnekle açıklamak gerekirse:

  • 2022/2023 sezonunun başında Avusturya Ligi ekiplerinden Rapid Wien adına tescil edilmiş Yusuf Demir; Rapid Wien kulübünde resmi müsabakalarda oynamış, sonrasında ise yine aynı sezonunda Galatasaray’a transfer olmuştur. Galatasaray da Yusuf Demir’in tescil işlemlerini gerçekleştirmiş ve resmi müsabakalarda görev vermişti. Bu durumda Yusuf Demir aynı sezon içinde iki kulübe tescil edilmiş bir profesyonel futbolcudur. Futbolcu, 2022/2023 sezonu içinde iki farklı kulübe tescil edildiği ve iki takımla da resmi müsabakalarda oynadığı için aynı sezonda başka bir kulüp adına tescil edilemez.

2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında bu liglerde mücadele eden futbolcular için FIFA “Oyuncuların Statüleri ve Transferleri Talimatı”na istisnai olarak geçici maddeler ekledi:

  • Daha önce Ukrayna veya Rusya liglerinde kaydı olan bir futbolcu, bir sezonda en fazla dört kulübe tescil olabilir ve üç farklı kulüp için resmi maçlarda oynayabilir.
  • Ülkemizde bu transfer ve tescil izninden yararlanan ilk kulüp Eyüpspor olmuş ve Ukrayna Premier Ligi’nden, sözleşmesi devam etmekte olan Gerson Rodrigues ve Olivier Thill’in transferini gerçekleştirmiştir.

2023 yılında ise ülkemizde gerçekleşen deprem felaketinin ardından Gaziantep FK ve Hatayspor ligden çekilme kararı almıştır. TFF ise kulüplerin aldıkları bu kararlar sonrasında Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferi Talimatı’na geçici maddeler eklemiştir. Ligden çekilme talebi kabul edilen kulüplere tescilli profesyonel futbolcular için:

  • Futbolcular aynı sezon içerisinde, sözleşme yenileme ve vize işlemleri de dâhil olmak üzere, en fazla üç kulübe tescil edilebilirler. Aynı sezon içerisinde üç kulübe tescil edilen futbolcunun kulüplerden birinin resmi müsabakalarında oynamaması halinde tescil dönemleri içerisinde dördüncü bir kulübe transfer ve tesciline izin verilir.
  •  Bu geçici maddeyi bir örnekle açıklamak gerekirse; Kerim Alıcı, 2022/2023 sezonuna Göztepe’de başlamış, Göztepe ile resmi müsabakalarda oynamış, ardından Hatayspor’a transfer olmuştur ve Hatayspor ile de resmi müsabakalarda oynamıştır. Hatayspor’un ligden çekilmesi ve eklenen geçici maddenin ardından da Altınordu’ya transfer olmuş ve Altınordu ile resmi müsabakalarda oynamaya devam etmektedir. Böylece geçici madde sayesinde bir sezon içinde 3 farklı kulüp ile tescil edilmiş ve 3 farklı kulüp için resmi müsabakada oynamış bir futbolcu konumuna gelmiştir.
  • Ligden çekilen kulüplerden Gaziantep FK’nın futbolcusu olan Alexandriu Maxim bu madde sonrasında Beşiktaş’a; Hatayspor’un futbolcusu olan Sam Adekugbe ise Galatasaray’a transfer oldu.

 

 

Ahmet Hakan Burtaşkıray - Legal Intern

Yorum

kmk® | web tasarım yazılımı ile hazırlanmıştır.